Menu

Jazierková filtrácia

Vodná filtrácia

Prietok vody okolo jazierka by sa mal zvážiť pred plánovaním čerpadla umiestnením a filtra.

zahradne jazierkoJe zrejmé, že by bolo zbytočné, ak by ste nastavili čerpadlo pod potok, pretože systém bude iba filtrovať čistú vodu. V ideálnom prípade je že čerpadlo je na opačnom konci jazierka ako prítok vody cez filter.

Čerpadlo by malo byť na ľahko zvýšenej časti dna, pretože obrovské množstvo hniloby a odpadu naruší jeho chod. Všetky veľké nečistoty majú byť odstránované pravidelne ako súčasť bežnej údržby .

 

Hadicové armatúry

hadicePri pripojení hadice k čerpadlu , filtra , alebo inéj jednotky, je vždy vhodné použiť najväčšiu možnú hadicu, pretože to bude maximalizovať prietok z čerpadla. Rohy a ohyby znížia prietok, ako bude čerpadlo tlačiť vodu vo zvislom smere. Mali by ste zabezpečiť, aby hadica bola položená vertikálne a čo najkratšou cestou.

Pred pripojením hadice do hadicových koncoviek, prípadné menšie tvarovky musíte to orezať tak, aby nemohli znížiť prietok vody. Hadica by mala byť stanovená na hadicovú koncovku pomocou vhodného klipu, pretože to zabezpečí, že tlak vody hadicu nepovolí.

Filtračné metódy

Filtre pracujú rôznymi spôsobmi. Rôzne procesy odstránenie rias , toxínov, znečisťujúce a nerozpustené látky. Tieto systémy vyžadujú rôzne filtračné materiály a zariadenia. Účinný filter využíva rad rôznych filtračných metód, aby voda zostala jasná a zdravá.

UVC svetlo

uvc jazierkoveUVC sa inštalujú do systémov jazierkovej filtrácie, aby pomohol zosvetliť vodu v jazierku od tzv. zelenej vody.

Zelená voda je spôsobená jednobunkovými riasami , mikroskopické rastliny. Plávajúce riasy sú tak malé, že môže prejsť aj cez tie najjemnejšie penové vrstvy alebo čistiace vankúšiky.

Pri vystavení sile a početnosti ultrafialového svetla vyžarovaného UVC je bunková stena poškodená. To zabíja riasy a zhlukuje ich k sebe. Tieto zhluky rias sú dosť veľké, aby ich zachytila vo filtri penová vrstva. Je veľmi dôležité, aby UVC jednotka sa používala v spojení s mechanickým filtrom, aby flokulované riasy boli zachytené.

UVC nezabíjajú riasy, ktoré nie sú vystavené priamo na UV svetlo, takže riasy pripevnené na stenách jazierka nie sú poškodené.

Tiež UVC nezabíjajú baktérie a vírusy. Ultra Violet Sterilizátory (UVSs), tieto modely vydávajú oveľa vyššiu úroveň radiácie, než vydávaný UV vločkovač, táto úroveň UV žiarenia zabije takmer všetky baktérie. Avšak, keď pridávate do jazierka štartovacie baktérie je dobré vypnúť UVC na niekoľko dní, aby sa baktérie rozmohly.

UVC žiarovky vydávajú UV žiarenie po dobu asi šesť až deväť mesiacov, ak sú používané nepretržite. Po uplynutí tejto doby môže žiarovka stále svietiť, ale množstvo UV svetla, ktoré uvoľňuje sa zníži. Je odporúčané, že by ste vymenili žiarovku každú jar , aby ste zabezpečili, že jednotka pracuje efektívne v priebehu jarných a letných mesiacoch, keď je to najviac potrebné.

Pri výmene žiarovky by ste sa mali snažiť, aby ste sa nedotýkali sklenenej časti holými rukami. Tuky a nečistoty z vašich odtlačkov prstov pri vystavení UV žiareniu, sa spália na žiarovke. Toto spravý tmavé škvrny, ktoré blokujú UV svetlo prechádzajúce zo žiarovky, a môže dokonca spôsobiť, že sklo skoroduje a poškodí žiarovku. Držte žiarovku suchou handričkou alebo tkanivom pri vkladaní to pomôže udržať životnosť žiarovky.

Voda okolo UVC jednotky vedie cez kremenné puzdro. Kremeň izoluje žiarovku od vody a umožňuje UV žiareniu prejsť. Pri údržbe zariadení, je dôležité, aby ste vyčistili i objímky, predovšetkým od vodného kameňa ale opatrne.

Mechanická filtrácia

Mechanická filtrácia je odstránenie suspendovaných pevných látok z vody v jazierku. Vysoký podiel vo vode pevných suspendovaných látok, ako je piesok, môže zapríčiniť poškodenie rýb v jemnej žiabrovytej membráne, rybie výkaly, nespotrebované potraviny, mŕtve riasy , apod ponechané v rybníku budu postupne v procese vyvolanie mineralizácie. Mineralizácia je konverzia, vykonávaná baktériami, bielkovín (alebo iný organický materiál, obsahujúci dusík) do amoniaku . Voda s vysokým obsahom nerozpustených látok, okrem na pohľad zanedbané jazierko môže i vybudovať amoniak, ktorý bude klásť nároky na biologickú filtráciu .

Mechanická filtrácia je dosiahnutá tým, že blokuje nerozpustené látky. Tieto pevné častice potom môžu byť odstránené z filtra. Voda opúšťa filter čistom stave.

Gravitačné filtrácie

Vysporiadana komora je jednoduchý box, s vstupným a výstupným potrubím umiestneným na hornej časti boxu. Voda v komore by mala byť v pokoji, aby voda prechádza cez filtračné komory naspäť do jazierka. Tieto nečistoty sa podla úvahy odstránia.

Filtrácia častíc

bioakvacitBežné materiály, ktoré sa používajú ako mechanické filtre sú kefy, japonské rohože, penové vrstvy a leštiace vankúšiky. Tieto materiály aby sa pevné častice usadili na ich povrchu. Ak kombinácia týchto materiálov sa používajú v jednom filtri, mali by byť usporiadané tak, kalibrácia postupovala od najväčších po najmenšie, opačne by sa výrazne znížila rýchlosť cez filter napokoň ho môže upchať.

Penové vrstvy sú zvyčajne vyrábané s plochým povrchom.

Všetky mechanické filtračné média sú vhodné ako prístav pre štartovacie baktérie. Pri výmene penovéj vrstvy, alebo umývania materiálu v chlórovanej vode z kohútika táto baktéria, bude stratená. Je dôležité si uvedomiť, že je treba nahradiť tieto stratené baktérie po čistení filtra.

Biologická filtrácia

Existujú miliardy mikroorganizmov prítomných v rybníku, z ktorých každá nesie svoje vlastné jedinečné metabolické funkcie. Najvýznamnejšie mikróby sú pre jazierko takzvané "štartovacie baktérie". Tieto baktérie sú zapojené do procesu nitrifikácie.

bioguličkyNitrifikácie je konverzia amoniaku (NH 3) na dusitan (NO 2), a konverzie dusitanu na dusičnan (NO 3). Ide o dôležitý proces v nádrži, pretože amoniak, ktorý je prítomný v rybníku od vylučkov u rýb a rozdelenie proteínov, je vysoko toxický. Dusitany, aj keď menej jedovaté ako amoniak, stále činí jazierko úplne nehostinné.

Hlavné mikróby zodpovedné za premenu amoniaku na dusitan sú baktérie patriace do rodu Nitrosomonas,.

Nitrosomonas a Nitrobacter baktérie vyžadujú mokré alebo vlhké povrchy pre rast a reprodukciu, a kontinuálny prísun živín (v tomto prípade amoniak a dusitan, v tomto poradí). Sú schopné žiť v pomerne širokom pH rozsahu, ale nemôžu zvládnuť náhle zmeny pH. Tieto baktérie sú spiace pod 5 ˚ C, a začnú umierať pod 0 ˚ C. Ich metabolizmus a reprodukcia sa zvyšuje s teplotou, až okolo 30 ˚ C.

Baktérie budú prítomné na všetkých povrchoch v jazierku, ale preto, že jazierko je potrebné pravidelne čistiť, môže byť mnoho baktérií odstránených alebo usmrtených. To je dôvod, že filtre obsahujú "bio-media". Bio-media vo filtri je chránená oblasť pre baktérie aby mohli žiť, množiť a metabolizovať.

Existuje mnoho druhov biologického médiá. Účinnejšie bio médiá majú väčšiu plochu, čo umožní väčšiu populáciu baktérií, ktoré majú byť umiestnené vo filtri.

Väčšina filtrov má statickú posteľ biologického média, kade voda jednoducho prejde.

Pri čistení filtra, je dôležité, že bio-media neprichádzajú do styku s pitnou vodou, pretože voda z kohútika obsahuje chlór, ktorý bude zabíjať baktérie. Bio-media budú hromadiť nahromadenie kalu, ktorý musíte odstrániť, no čistenie nesmie byť príliš silné, pretože zdravé baktérie budú odstránené. Najlepší spôsob čistenia filtra pre bio-médium je odstrániť ju z filtra a prepláchnite ju vo vedre s vodou v jazierku. Bio-mediovú komoru môžete opláchnuť pred vrátením média späť do filtra. Dávajte pozor, aby médiá nevyschli, pretože to zabije baktérie.

Chemická filtrácia

Chemická filtrácia využíva určité typy médií, ktorých plocha má schopnosť chemické viazanie so znečisťujúcimi látkami, v podstate je pohlcovač. Znečisťujúce látky, ktoré sú prijímané chemickými médiami sú: čpavok , dusitan , chlór, organické zlúčeniny a niektoré chemikálie. Existujú dve chemické prostriedky, ktoré sa bežne používané v chemickej filtráci jazierka.

S aktívnym uhlím

Aktívne uhlie je k dispozícii vo forme dreveného uhlia, granúl alebo peliet, a penové podložky. To sa vyrába zahrievaním oxidu bohatého na materiály (orechových škrupín, kosti, drevo, rašelina, atď) do teploty až 1200 OC v neprítomnosti kyslíka.
Výsledný oxid sa stáva poréznym a je naplnený miliónmi mikropórov, čo je masívna plocha. Ako jazierková voda tečie po celej ploche uhlie absorbuje rozpustené znečisťujúce látky, čo je voda vďaka tomu oveľa zdravšia.

Aktívne uhlie môže prijať len obmedzené množstvo znečisťujúcich látok a je ho potrebné pravidelne meniť. Väčšina uhlíka z výrobky má životnosť 2 až 3 mesiace. Po uplynutí tejto doby, uhlíkový povrch slabne a nemôže absorbovať žiadne ďalšie toxíny. Akonáhle je nasýtený, môže uvoľňovať všetky absorbované látky späť do vody v jazierku.

Zeolit

zeolitZeolity sú prirodzene sa vyskytujúce mikroporézne minerály, ktoré sú viac bežne používané ako chemické filtračné média vo väčších rybníkov. Sú to v podstate kamene, ktoré, rovnako ako activne uhlie, môžu absorbovať toxíny z vody v jazierku.

Hlavnou výhodou, že zeolit ​​ktorý sa absorbuje znečisťujúce látky po dobu asi 2 mesiacov by mali byť odstránené z filtra, ponorené v slanej vode po dobu 24 hodín. Všetky znečisťujúce látky sa odstránia zo zeolitu, ktorý môže byť opláchnutý pod čerstvou vodou, a vrátite ho späť do filtra.

Ako aktívne uhlie, tak aj zeolit ​​sa preťažie a môže potenciálne uvoľniť všetky znečisťujúce látky späť do rybníka, čo môže spôsobiť celý rad problémov. Ak používate sol ako liečenie v jazierku nemôžete používať zeolit ten pri styku zo soľou uvolnuje znečistujúce látky späť do vody.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať